Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för ekonomi och samhälle

vid Handelshögskolan

Institutionen för ekonomi och samhälle
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 4970

Prefekt: Olof Zaring

Senaste publikationer

Absent friends? Smartphones, mediated presence and the recoupling of social contact in everyday life
Eva Thulin, Bertil Vilhelmson, Tim Schwanen
Annals of the Association of American Geographers, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Names, shares and mortgages: the formalisation of Swedish commercial bank lending, 1870-1938
Oskar Broberg, A. Ogren
Financial History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bringing the background to the fore. Time-geography and the study of mobile ICTs in everyday life.
Eva Thulin, Bertil Vilhelmson
In: K Ellegård (Ed) Time Geography in the Global Context. An Anthology. , London and New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Negotiating proximity in sustainable urban planning: A Swedish case
Ana Gil Sola, Bertil Vilhelmson
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

COMPANY WELFARE PROGRAMMES AND INDUSTRIAL MODERNIZATION IN FINLAND
Susanna Fellman
Scandinavian Journal of History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hållbarhetsaspekter i den fysiska planerigen
Marie Stenseke
Samhällsplaneringens teori och praktik / Gunnel Forsberg (red.), Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Grön infrastruktur – ett nytt paradigm
Mattias Sandberg
Samhällsplaneringens teori och praktik Gunnel Forsberg (red.), Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Falk Johansson, Liselotte Administrativ chef, inst 031-786 4750 liselotte.falk@gu.se
Berg, Karin Doktorand k.berg@gu.se
Boberg, Jens Doktorand jens.boberg@gu.se
Brunnström, Linus Doktorand linus.brunnstrom@gu.se
Capitao Patrao, Charlotta Doktorand charlotta.capitao.patrao@geography.gu.se
Dessie, Elizabeth Doktorand 031-786 5580 elizabeth.dessie@gu.se
Falkensjö, Sara Doktorand 031-786 3406 sara.falkensjo@geography.gu.se
Gustafsson, Erik Doktorand 031-786 6955 erik.gustafsson@handels.gu.se
Hemberg, Daniel Doktorand daniel.hemberg@gu.se
Högforsen, Jenny Doktorand 031-786 4443 jenny.hogforsen@gu.se
Krusell, Mathias Doktorand mathias.krusell@gu.se
Lagrell, Ellen Doktorand ellen.lagrell@geography.gu.se
Muyombano, Emmanuel Doktorand emmanuel.muyombano@gmail.com
Rathod, Apoorva Doktorand 031-786 1421 apoorva.rathod@gu.se
Rúnarsdóttir, Tanja Stefanía Doktorand tanja.stefania.runarsdottir@gu.se
Ström, Viktor Doktorand viktor.strom@gu.se
Eurenius, Anna-Maria Ekonom 031-786 6361 anna-maria.eurenius@gu.se
Arvidsson, Anna-Lena Ekonomiadministratör 031-786 2740 anna-lena.arvidsson@gu.se
Aldman, Lili-Anné Forskare
Biddulph, Robin Forskare 031-786 1397 robin.biddulph@geography.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Dahlström, Malin Forskare
Galli, Stefania Forskare stefania.galli@gu.se
Hansen, Andreas Skriver Forskare 031-786 1391 andreas.hansen@geography.gu.se
Heidemann Lassen, Astrid Forskare ahl@business.aau.dk
Nilsson Lindström, Kristina Forskare kristina.lindstrom@handels.gu.se
Prado, Svante Forskare 031-786 4748 svante.prado@econhist.gu.se
Saemundsson, Rögnvaldur Forskare rognvaldur.saemundsson@gu.se
Theodoridis, Dimitrios Forskare dimitrios.theodoridis@gu.se
Öberg, Stefan Forskare 031-786 4736 stefan.oberg@econhist.gu.se
Östergaard, Ludvig Forskningsbiträde ludvig.ostergaard@gu.se
Albinsson, Staffan Gästforskare staffan.albinsson@gu.se
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Bagchi-Sen, Sharmistha Gästforskare
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Beyhan, Berna Gästforskare berna.beyhan@gu.se
Birgier, Debora Gästforskare debora.birgier@econhist.gu.se
Bohlin, Jan Gästforskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Dang, Rani Gästforskare rani.dang@gu.se
Dymitrow, Mirek Gästforskare 031-786 1384 mirek.dymitrow@geography.gu.se
Emilsson, Erik Örjan Gästforskare orjan.emilsson@gu.se
Engblom, Lars-Åke Gästforskare lars-ake.engblom@gu.se
Hamark, Jesper Gästforskare, Doktor 031-786 4852 jesper.hamark@econhist.gu.se
Hermansson, Ida Gästforskare ida.hermansson@hb.se
Holgersson, Marcus Gästforskare marhol@chalmers.se
Holmén, Magnus Gästforskare magnus.holmen@hh.se
Krantz, Lasse Gästforskare lasse.krantz@gu.se
Lapidus, John Gästforskare john.lapidus@econhist.gu.se
Llopis Corcoles, Oscar Gästforskare oscar.llopis@uv.es
Moen, Olof Gästforskare olof.moen@gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 41 - 50 av 164

2018

‘Rage against the machine’? The opportunities and risks concerning the automation of urban green infrastructure
Natalie Marie Gulsrud, Christopher M. Raymond, Rebecca L. Rutt, Anton Stahl Olafsson, Tobias Plieninger et al.
Landscape and Urban Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trees are all around us: Farmers’ management of wood pastures in the light of a controversial policy
Mattias Sandberg, Simon Jakobsson
Journal of Environmental Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Breaking new ground - Intrapreneurs in Swedish Cultural Institutions
Staffan Albinsson
Presented at the 16th Interdisciplinary European Conference on Entrepreneurship Research, Innsbruck, September 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The occupational structure of a peculiar colony: Sierra Leone in 1831
Stefania Galli
XVIII World Economic History Conference, Boston, USA, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Yes I do – Marriage patterns in a colony in transition
Stefania Galli
13th African Economic History Conference, 12th-13th October 2018 Bologna , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Electric vehicle adoption in Sweden and the impact of local policy instruments
F. Egner, Lina Trosvik
Energy Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

“Nature’s Contribution to People“ from a Landscape perspective
Marie Stenseke
PECSRL 2018. European landscapes for quality of life., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 41 - 50 av 164

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-05-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?