Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för ekonomi och samhälle

vid Handelshögskolan

Institutionen för ekonomi och samhälle
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 4970

Prefekt: Olof Zaring

Senaste publikationer

BUILDING REGIONAL INNOVATION CAPACITY: LINKING KNOWLEDGE-INTENSIVE INNOVATIVE ENTREPRENEURSHIP AND INNOVATION GOVERNANCE
Olof Zaring, Stefan Szücs, Maureen McKelvey
International Journal of Entrepreneurship and Small Business, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2021
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A History of Cultural Sponsorship in Sweden. A new market in marketing
Oskar Broberg, Marcus Gianneschi
Museum Marketization. Cultural Institutions in the Neoliberal Era, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Absent Friends? Smartphones, Mediated Presence, and the Recoupling of Online Social Contact in Everyday Life
Eva Thulin, Bertil Vilhelmson, Tim Schwanen
Annals of the American Association of Geographers, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Knowledge-Intensive Innovative Entrepreneurship
F. Malerba, Maureen McKelvey
Foundations and Trends in Entrepreneurship, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Breaking new ground - Intrapreneurs in Swedish Cultural Institutions
Staffan Albinsson
Nordisk kulturpolitisk tidsskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kolonialism, kapital och ekonomisk utveckling
Klas Rönnbäck, Oskar Broberg
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Nödhjälp eller skapandet av ett idealsamhälle? Filantropisk verksamhet i lokalsamhället under mellankrigstiden
Leena Enbom, Susanna Fellman
Historisk Tidskrift för Finland, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Albinsson, Staffan Gästforskare staffan.albinsson@gu.se
Aldman, Lili-Anné Forskare
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Arvidsson, Anna-Lena Ekonomiadministratör 031-786 2740 anna-lena.arvidsson@gu.se
Bagchi-Sen, Sharmistha Gästforskare
Bagley, Mark Postdoktor mark.bagley@gu.se
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Berg, Karin Doktorand k.berg@gu.se
Beyhan, Berna Gästforskare berna.beyhan@gu.se
Biddulph, Robin Forskare 031-786 1397 robin.biddulph@geography.gu.se
Birgier, Debora Gästforskare debora.birgier@econhist.gu.se
Boberg, Jens Doktorand jens.boberg@gu.se
Boberg, Jens Forskningsbiträde jens.boberg@gu.se
Bohlin, Jan Gästforskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Bourelos, Evangelos Universitetslektor, biträdande 031-786 1486 evangelos.bourelos@handels.gu.se
Brink, Johan Universitetslektor 031-786 6249 johan.brink@handels.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Brunnström, Linus Doktorand linus.brunnstrom@gu.se
Bünstorf, Guido Professor, gäst guido.buenstorf@gu.se
Capitao Patrao, Charlotta Doktorand charlotta.capitao.patrao@geography.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Curtis, Carey Professor, gäst carey.curtis@gu.se
Dahlström, Malin Forskare
Dang, Rani Gästforskare rani.dang@gu.se
de Gregorio, Enrique Forskningsbiträde enrique.de.gregorio@gu.se
Dessie, Elizabeth Doktorand 031-786 5580 elizabeth.dessie@gu.se
Dymitrow, Mirek Gästforskare 031-786 1384 mirek.dymitrow@geography.gu.se
Elldér, Erik Universitetslektor, biträdande 031-786 1386 erik.ellder@geography.gu.se
Elzoumor, Hani Doktorand hani.elzoumor@gu.se
Emilsson, Erik Örjan Gästforskare orjan.emilsson@gu.se
Engblom, Lars-Åke Gästforskare lars-ake.engblom@gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Eurenius, Anna-Maria Ekonom 031-786 6361 anna-maria.eurenius@gu.se
Falk Johansson, Liselotte Administrativ chef, inst 031-786 4750 liselotte.falk@gu.se
Falkensjö, Sara Doktorand 031-786 3406 sara.falkensjo@geography.gu.se
Fellman, Susanna Professor 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Feltsen, Tanja Studieadministratör 031-786 1407 tanja.feltsen@gu.se
Folmeus Strandberg, Kajsa Kommunikatör 031-786 1454 kajsa.strandberg@gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Galli, Stefania Forskare stefania.galli@gu.se
Galli, Stefania Universitetslektor stefania.galli@gu.se
Gifford, Ethan Universitetslektor, biträdande 031-786 6658 ethan.gifford@gu.se
Gil Solá, Ana Universitetslektor, biträdande 031-786 4457 ana.gilsola@geography.gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Gustafsson, Erik Universitetslektor 031-786 6955 erik.gustafsson@handels.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Gästforskare, Doktor 031-786 4852 jesper.hamark@econhist.gu.se
Hansen, Andreas Skriver Forskare 031-786 1391 andreas.hansen@geography.gu.se

Visar 1 - 50 av 108

Visar 41 - 50 av 195

2019

Negotiating proximity in sustainable urban planning: A Swedish case
Ana Gil Sola, Bertil Vilhelmson
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hållbarhetsaspekter i den fysiska planerigen
Marie Stenseke
Samhällsplaneringens teori och praktik / Gunnel Forsberg (red.), Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

2018

The Paris Opera in 1750 - 1751 - An attempt at an annual report
Staffan Albinsson
International review of the aesthetics and sociology of music, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

KONVERSEUM – Rum för möjliga samtal
Mattias Gunnarsson, Oskar Broberg
Exhibition at c/o Rydal, Rydal Textilmuseum 2018-05-05 - 06-03, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Weighty subjects: The properties of material artifacts in embodied strategic cognition
Ryan Rumble, T Dia
European Group for Organizational Studies (EGOS) conference, 34th EGOS Colloquium 2018, July 2–7. Tallinn, Estonia., Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Valuing nature’s contributions to people: the approach of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES)
Marie Stenseke
EFSA 2018 conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Connecting ‘relational values’ and relational landscape approaches
Marie Stenseke
Current Opinion in Environmental Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring knowledge intensity in entrepreneurship: A quantitative study of knowledge, innovation and performance in entrepreneurial firms
Ethan Gifford
New waves in innovation management research / edited by Marcus Tynnhammar., Wilmington, DE, USA, Vernon Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 41 - 50 av 195

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-05-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?