Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för ekonomi och samhälle

vid Handelshögskolan

Institutionen för ekonomi och samhälle
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 4970

Prefekt: Olof Zaring

Senaste publikationer

Grön infrastruktur – ett nytt paradigm
Mattias Sandberg
Samhällsplaneringens teori och praktik Gunnel Forsberg (red.), Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Integrerad geografisk fältkurs - ett viktigt verktyg i utbildningen
Margareta Espling, Staffan Rosell
Geografiska Notiser, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

The Mozambican Community-based Land Tenure Model - experiences from Nampula province
Margareta Espling
Paper presented at the Development Research Conference, University of Gothenburg, August 22-23, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Applying a Community-Based Approach to Tenure Formalization – cases from Northern Mozambique
Margareta Espling, Lasse Krantz
X CONFERÊNCIA CIENTÍFICA 2018, Universidade Eduardo Mondlane, Maputo, 26-28 September., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

University Incubators in Sweden: Routines, Type of Incumbents and the Outcome of Incubation
Linus Brunnström
Presenterat på 21st Uddevalla Symposium (Luleå), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Destination development in the wake of popular culture tourism: Proposing a comprehensive analytic framework
Kristina Nilsson Lindström
The Routledge Handbook of Popculture Tourism, London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Evolution of systems of technology transfer in rural developing economies
Magnus Holmén, Daniel Ljungberg, Deycy Sanchez
International Schumpeter Society Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Digital disruptors: On the potentials and characteristics of digital knowledge-intensive entrepreneurial ventures
Astrid Heidemann Lassen, Daniel Ljungberg, Maureen McKelvey
ISPIM Stockholm 2018 conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

In governance we trust. Experimentation at the interface between medical research and clinical practice.
Maureen McKelvey, Rögnvaldur J. Saemundsson, Olof Zaring
TRIPLE HELX 2018, Manchester, September 5-8, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Entrepreneurial Intentions Amongst Trained Fashion Designers - Exploring Knowledge Intensive Entrepreneurship through a case study of students from the Swedish School of Textiles
Erik Gustafsson
Uddevalla Symposium 2018, Luleå Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 101

Namn Titel Telefon E-post
Albinsson, Staffan Gästforskare staffan.albinsson@gu.se
Aldman, Lili-Anné Forskare
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Bagchi-Sen, Sharmistha Gästforskare
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Berg, Karin Doktorand k.berg@gu.se
Beyhan, Berna Gästforskare berna.beyhan@gu.se
Biddulph, Robin Forskare 031-786 1397 robin.biddulph@geography.gu.se
Birgier, Debora Gästforskare debora.birgier@econhist.gu.se
Boberg, Jens Doktorand jens.boberg@gu.se
Bohlin, Jan Gästforskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Bourelos, Evangelos Universitetslektor, biträdande 031-786 1486 evangelos.bourelos@handels.gu.se
Brink, Johan Universitetslektor 031-786 6249 johan.brink@handels.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Brunnström, Linus Doktorand linus.brunnstrom@gu.se
Bünstorf, Guido Gästprofessor guido.buenstorf@gu.se
Capitao Patrao, Charlotta Doktorand charlotta.capitao.patrao@geography.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Curtis, Carey Professor, gäst carey.curtis@gu.se
Dahlström, Malin Forskare
Dang, Rani Gästforskare rani.dang@gu.se
Dessie, Elizabeth Doktorand 031-786 5580 elizabeth.dessie@gu.se
Dymitrow, Mirek Gästforskare 031-786 1384 mirek.dymitrow@geography.gu.se
Elldér, Erik Universitetslektor, biträdande 031-786 1386 erik.ellder@geography.gu.se
Emilsson, Erik Örjan Gästforskare orjan.emilsson@gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Eurenius, Anna-Maria Ekonomiadministratör 031-786 6361 anna-maria.eurenius@gu.se
Eurenius, Anna-Maria Ekonom anna-maria.eurenius@gu.se
Falk Johansson, Liselotte Administrativ chef, inst 031-786 4750 liselotte.falk@gu.se
Falkensjö, Sara Doktorand 031-786 3406 sara.falkensjo@geography.gu.se
Fellman, Susanna Professor, Viceprefekt 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Feltsen, Tanja Studieadministratör 031-786 1407 tanja.feltsen@gu.se
Folmeus Strandberg, Kajsa Kommunikatör 031-786 1454 kajsa.strandberg@gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Galli, Stefania Doktorand stefania.galli@gu.se
Gifford, Ethan Universitetslektor 031-786 6658 ethan.gifford@gu.se
Gil Solá, Ana Forskare 031-786 4457 ana.gilsola@geography.gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Gustafsson, Erik Doktorand 031-786 6955 erik.gustafsson@handels.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Gästforskare, Doktor 031-786 4852 jesper.hamark@econhist.gu.se
Hansen, Andreas Skriver Universitetsadjunkt 031-786 1391 andreas.hansen@geography.gu.se
Haugen, Katarina Universitetslektor 031-786 1387 katarina.haugen@gu.se
Head, Lesley Gästprofessor
Heidemann Lassen, Astrid Gästprofessor astrid.heidemann.lassen@gu.se
Hemberg, Daniel Doktorand daniel.hemberg@gu.se
Hermansson, Ida Gästforskare ida.hermansson@hb.se
Holgersson, Marcus Gästforskare marhol@chalmers.se

Visar 1 - 50 av 101

Visar 41 - 50 av 140

2018

Behavioral spillovers from food-waste collection in Swedish municipalities
Claes Ek, J. Miliute-Plepiene
Journal of Environmental Economics and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessing nature's contributions to people
S Díaz, U Pascual, Marie Stenseke, B Martín-López, R. T. Watson et al.
Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

Carrots Instead of Sticks: How Universities Support Commercialization in a Non Bayh-Dole Context
Linus Brunnström
Paper presented at the 10th European Meeting on Applied Evolutionary Economics (EMAEE): Creativity, Innovation and Economic Dynamics, Strasbourg. 31/5 to 3/6 2017 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reassessing lone wolves: How collective and institutionalized spinoffs benefit academia
Ryan Rumble, C Genet
Technology Transfer Society (T2S) Annual Conference 2017 , Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Entrepreneurship in Creative Industries as compared to High-tech and Low-tech Manufacturing
Astrid Heidemann Lassen, Maureen McKelvey, Daniel Ljungberg
Workshop on "Co-evolution of Entrepreneurship and Artistic Innovation", 30 March 2017, Gothenburg, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Entrepreneurship in creative industries as compared to high-tech and low-tech manufacturing
Astrid Heidemann Lassen, Maureen McKelvey, Daniel Ljungberg
XXVIII ISPIM Innovation Conference, Vienna, Austria, 18-21 June 2017, ISPIM, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Lone inventors and technological novelty
Daniel Ljungberg
DRUID Society Conference, June 12-14 2017 New York, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Search and Innovation in Knowledge Intensive Entrepreneurial Firms: Exploring the relationship between external knowledge sources and goods and services innovation
Ethan Gifford, Daniel Ljungberg, Maureen McKelvey
Presentation at conference "Knowledge and Universities: Impact on science, industry and policy", IIE, University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden, 11-13 September 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 41 - 50 av 140

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-05-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?