Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för ekonomi och samhälle

vid Handelshögskolan

Institutionen för ekonomi och samhälle
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 4970

Prefekt: Olof Zaring

Senaste publikationer

Grön infrastruktur – ett nytt paradigm
Mattias Sandberg
Samhällsplaneringens teori och praktik Gunnel Forsberg (red.), Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Valuing nature’s contributions to people: the approach of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES)
Marie Stenseke
EFSA 2018 conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Connecting ‘relational values’ and relational landscape approaches
Marie Stenseke
Current Opinion in Environmental Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring knowledge intensity in entrepreneurship: A quantitative study of knowledge, innovation and performance in entrepreneurial firms
Ethan Gifford
New waves in innovation management research / edited by Marcus Tynnhammar., Wilmington, DE, USA, Vernon Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Samverkan och delaktighet för helhetssyn
Marie Stenseke
Presentation vid Landskapsforum 2018, Vattnet i det brukade landskapet, Kungl. Skogs- och lantbruksakademien, 15-16 oktober 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Effects of land titling and registration on tenure security and agricultural investments: Case of Gataraga sector, Northern Rwanda
Emmanuel Muyombano, Margareta Espling, Petter Pilesjö
African Journal of Land Policy and Geospatial Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Paris Opera in 1750 - 1751 - An attempt at an annual report
Staffan Albinsson
International review of the aesthetics and sociology of music, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Albinsson, Staffan Gästforskare staffan.albinsson@gu.se
Aldman, Lili-Anné Forskare
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Bagchi-Sen, Sharmistha Gästforskare
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Berg, Karin Doktorand k.berg@gu.se
Beyhan, Berna Gästforskare berna.beyhan@gu.se
Biddulph, Robin Forskare 031-786 1397 robin.biddulph@geography.gu.se
Birgier, Debora Gästforskare debora.birgier@econhist.gu.se
Boberg, Jens Doktorand jens.boberg@gu.se
Bohlin, Jan Gästforskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Bourelos, Evangelos Universitetslektor, biträdande 031-786 1486 evangelos.bourelos@handels.gu.se
Brink, Johan Universitetslektor 031-786 6249 johan.brink@handels.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Brunnström, Linus Doktorand linus.brunnstrom@gu.se
Bünstorf, Guido Gästprofessor guido.buenstorf@gu.se
Capitao Patrao, Charlotta Doktorand charlotta.capitao.patrao@geography.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Curtis, Carey Professor, gäst carey.curtis@gu.se
Dahlström, Malin Forskare
Dang, Rani Gästforskare rani.dang@gu.se
Dessie, Elizabeth Doktorand 031-786 5580 elizabeth.dessie@gu.se
Dymitrow, Mirek Gästforskare 031-786 1384 mirek.dymitrow@geography.gu.se
Elldér, Erik Universitetslektor, biträdande 031-786 1386 erik.ellder@geography.gu.se
Emilsson, Erik Örjan Gästforskare orjan.emilsson@gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Eurenius, Anna-Maria Ekonomiadministratör 031-786 6361 anna-maria.eurenius@gu.se
Eurenius, Anna-Maria Ekonom anna-maria.eurenius@gu.se
Falk Johansson, Liselotte Administrativ chef, inst 031-786 4750 liselotte.falk@gu.se
Falkensjö, Sara Doktorand 031-786 3406 sara.falkensjo@geography.gu.se
Fellman, Susanna Professor, Viceprefekt 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Feltsen, Tanja Studieadministratör 031-786 1407 tanja.feltsen@gu.se
Folmeus Strandberg, Kajsa Kommunikatör 031-786 1454 kajsa.strandberg@gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Galli, Stefania Doktorand stefania.galli@gu.se
Gifford, Ethan Universitetslektor 031-786 6658 ethan.gifford@gu.se
Gil Solá, Ana Forskare 031-786 4457 ana.gilsola@geography.gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Gustafsson, Erik Doktorand 031-786 6955 erik.gustafsson@handels.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Gästforskare, Doktor 031-786 4852 jesper.hamark@econhist.gu.se
Hansen, Andreas Skriver Forskare 031-786 1391 andreas.hansen@geography.gu.se
Haugen, Katarina Universitetslektor 031-786 1387 katarina.haugen@gu.se
Head, Lesley Gästprofessor
Heidemann Lassen, Astrid Gästprofessor astrid.heidemann.lassen@gu.se
Hemberg, Daniel Doktorand daniel.hemberg@gu.se
Hermansson, Ida Gästforskare ida.hermansson@hb.se
Holgersson, Marcus Gästforskare marhol@chalmers.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 151 - 154 av 154

2013

Nothin New under the Sun
Staffan Albinsson
Göteborg, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 2013
Doktorsavhandling

The California Institute of Regenerative Medicine (CIRM) at Mid-point: Counter Cyclical Innovation Funding and the New Public Understanding of Science
Annika Rickne, Henry Etzkowitz
Presented at the Triple Helix International Conference, London, UK, July 8- 10, 2013, Paper i proceeding 2013
Paper i proceeding

Visar 151 - 154 av 154

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-05-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?