Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för ekonomi och samhälle

vid Handelshögskolan

Institutionen för ekonomi och samhälle
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 4970

Prefekt: Olof Zaring

Senaste publikationer

Breaking new ground - Intrapreneurs in Swedish Cultural Institutions
Staffan Albinsson
Presented at the 16th Interdisciplinary European Conference on Entrepreneurship Research, Innsbruck, September 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Paris Opera in 1750 - 1751 - An attempt at an annual report
Staffan Albinsson
International review of the aesthetics and sociology of music, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The occupational structure of a peculiar colony: Sierra Leone in 1831
Stefania Galli
XVIII World Economic History Conference, Boston, USA, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Yes I do – Marriage patterns in a colony in transition
Stefania Galli
13th African Economic History Conference, 12th-13th October 2018 Bologna , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Electric vehicle adoption in Sweden and the impact of local policy instruments
F. Egner, Lina Trosvik
Energy Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Valuing nature’s contributions to people: the approach of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES
Marie Stenseke
EFSA 2018 conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

“Nature’s Contribution to People“ from a Landscape perspective
Marie Stenseke
PECSRL 2018. European landscapes for quality of life., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 101

Namn Titel Telefon E-post
Albinsson, Staffan Gästforskare staffan.albinsson@gu.se
Aldman, Lili-Anné Forskare
Andersson, Magnus Forskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Bagchi-Sen, Sharmistha Gästforskare sharmistha.bagchi-sen@handels.gu.se
Bechmann Pedersen, Sune Postdoktor sune.bechmann.pedersen@gu.se
Bengtsson, Erik Forskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Berg, Karin Doktorand k.berg@gu.se
Beyhan, Berna Gästforskare berna.beyhan@gu.se
Biddulph, Robin Forskare 031-786 1397 robin.biddulph@geography.gu.se
Birgier, Debora Gästforskare debora.birgier@econhist.gu.se
Boberg, Jens Doktorand jens.boberg@gu.se
Bohlin, Jan Gästforskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Bourelos, Evangelos Universitetslektor, biträdande 031-786 1486 evangelos.bourelos@handels.gu.se
Brink, Johan Universitetslektor 031-786 6249 johan.brink@handels.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Brunnström, Linus Doktorand linus.brunnstrom@gu.se
Bünstorf, Guido Gästprofessor guido.buenstorf@gu.se
Capitao Patrao, Charlotta Doktorand charlotta.capitao.patrao@geography.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Curtis, Carey Professor, gäst carey.curtis@gu.se
Dahlström, Malin Forskare
Dang, Rani Gästforskare rani.dang@gu.se
Dessie, Elizabeth Doktorand 031-786 5580 elizabeth.dessie@gu.se
Dymitrow, Mirek Gästforskare 031-786 1384 mirek.dymitrow@geography.gu.se
Elldér, Erik Universitetslektor, biträdande 031-786 1386 erik.ellder@geography.gu.se
Emilsson, Erik Örjan Gästforskare orjan.emilsson@gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Eurenius, Anna-Maria Ekonomiadministratör 031-786 6361 anna-maria.eurenius@gu.se
Falk Johansson, Liselotte Administrativ chef, inst 031-786 4750 liselotte.falk@gu.se
Falkensjö, Sara Doktorand 031-786 3406 sara.falkensjo@geography.gu.se
Fellman, Susanna Professor, Viceprefekt 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Feltsen, Tanja Studieadministratör 031-786 1407 tanja.feltsen@gu.se
Folmeus Strandberg, Kajsa Kommunikatör 031-786 1454 kajsa.strandberg@gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Galli, Stefania Doktorand stefania.galli@gu.se
Gifford, Ethan Universitetslektor 031-786 6658 ethan.gifford@gu.se
Gil Solá, Ana Forskare 031-786 4457 ana.gilsola@geography.gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Gustafsson, Erik Doktorand 031-786 6955 erik.gustafsson@handels.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Forskare, Doktor 031-786 4852 jesper.hamark@econhist.gu.se
Hansen, Andreas Skriver Universitetsadjunkt 031-786 1391 andreas.hansen@geography.gu.se
Haugen, Katarina Universitetslektor 031-786 1387 katarina.haugen@gu.se
Head, Lesley Gästprofessor
Heidemann Lassen, Astrid Gästprofessor astrid.heidemann.lassen@gu.se
Hemberg, Daniel Doktorand daniel.hemberg@gu.se
Hermansson, Ida Gästforskare ida.hermansson@hb.se
Holgersson, Marcus Gästforskare marhol@chalmers.se

Visar 1 - 50 av 101

Visar 1 - 10 av 88

2018

Breaking new ground - Intrapreneurs in Swedish Cultural Institutions
Staffan Albinsson
Presented at the 16th Interdisciplinary European Conference on Entrepreneurship Research, Innsbruck, September 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Paris Opera in 1750 - 1751 - An attempt at an annual report
Staffan Albinsson
International review of the aesthetics and sociology of music, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The occupational structure of a peculiar colony: Sierra Leone in 1831
Stefania Galli
XVIII World Economic History Conference, Boston, USA, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Yes I do – Marriage patterns in a colony in transition
Stefania Galli
13th African Economic History Conference, 12th-13th October 2018 Bologna , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Electric vehicle adoption in Sweden and the impact of local policy instruments
F. Egner, Lina Trosvik
Energy Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Valuing nature’s contributions to people: the approach of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES
Marie Stenseke
EFSA 2018 conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

“Nature’s Contribution to People“ from a Landscape perspective
Marie Stenseke
PECSRL 2018. European landscapes for quality of life., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 88

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-05-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?