Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för ekonomi och samhälle

vid Handelshögskolan

Institutionen för ekonomi och samhälle
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 4970

Prefekt: Olof Zaring

Senaste publikationer

Barns naturkontakt i den segregerade staden
Mattias Sandberg
Utomhuspedagogik. Lärmiljö, närmiljö och det utvidgade klassrummet, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Absent Friends? Smartphones, Mediated Presence, and the Recoupling of Online Social Contact in Everyday Life
Eva Thulin, Bertil Vilhelmson, Tim Schwanen
Annals of the American Association of Geographers, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kolonialism, kapital och ekonomisk utveckling
Klas Rönnbäck, Oskar Broberg
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

The wealth of the Swedish peasant farmer class (1750–1900): Composition and distribution
Erik Bengtsson, Patrick Svensson
Rural History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lone Inventors and Technological Novelty
Daniel Ljungberg
The Annual Meeting of Academy of Management, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

BUILDING REGIONAL INNOVATION CAPACITY: LINKING KNOWLEDGE-INTENSIVE INNOVATIVE ENTREPRENEURSHIP AND INNOVATION GOVERNANCE
Olof Zaring, Stefan Szücs, Maureen McKelvey
International Journal of Entrepreneurship and Small Business, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The influential factors in crowdfunding success for social entrepreneurs
Evangelos Bourelos
Coolcrowd annual meeting , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Oskar Amanuens oskar.abrahamsson@gu.se
Albinsson, Staffan Gästforskare staffan.albinsson@gu.se
Aldman, Lili-Anné Forskare
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Arvidsson, Anna-Lena Ekonomiadministratör 031-786 2740 anna-lena.arvidsson@gu.se
Bagchi-Sen, Sharmistha Gästforskare
Bagley, Mark Postdoktor mark.bagley@gu.se
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Berg, Karin Doktorand k.berg@gu.se
Beyhan, Berna Gästforskare berna.beyhan@gu.se
Biddulph, Robin Forskare 031-786 1397 robin.biddulph@geography.gu.se
Birgier, Debora Gästforskare debora.birgier@econhist.gu.se
Boberg, Jens Doktorand jens.boberg@gu.se
Bohlin, Jan Gästforskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Bourelos, Evangelos Universitetslektor, biträdande 031-786 1486 evangelos.bourelos@handels.gu.se
Brink, Johan Universitetslektor 031-786 6249 johan.brink@handels.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Brunnström, Linus Doktorand linus.brunnstrom@gu.se
Bünstorf, Guido Professor, gäst guido.buenstorf@gu.se
Capitao Patrao, Charlotta Doktorand charlotta.capitao.patrao@geography.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Curtis, Carey Professor, gäst carey.curtis@gu.se
Dahlström, Malin Forskare
Dang, Rani Gästforskare rani.dang@gu.se
Dessie, Elizabeth Doktorand 031-786 5580 elizabeth.dessie@gu.se
Dymitrow, Mirek Gästforskare 031-786 1384 mirek.dymitrow@geography.gu.se
Elldér, Erik Universitetslektor, biträdande 031-786 1386 erik.ellder@geography.gu.se
Emilsson, Erik Örjan Gästforskare orjan.emilsson@gu.se
Engblom, Lars-Åke Gästforskare lars-ake.engblom@gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Eurenius, Anna-Maria Ekonom 031-786 6361 anna-maria.eurenius@gu.se
Falk Johansson, Liselotte Administrativ chef, inst 031-786 4750 liselotte.falk@gu.se
Falkensjö, Sara Doktorand 031-786 3406 sara.falkensjo@geography.gu.se
Fellman, Susanna Professor 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Feltsen, Tanja Studieadministratör 031-786 1407 tanja.feltsen@gu.se
Folmeus Strandberg, Kajsa Kommunikatör 031-786 1454 kajsa.strandberg@gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Galli, Stefania Forskare stefania.galli@gu.se
Galli, Stefania Universitetslektor stefania.galli@gu.se
Gifford, Ethan Universitetslektor, biträdande 031-786 6658 ethan.gifford@gu.se
Gil Solá, Ana Universitetslektor, biträdande ana.gilsola@geography.gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Gustafsson, Erik Doktorand 031-786 6955 erik.gustafsson@handels.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Gästforskare, Doktor 031-786 4852 jesper.hamark@econhist.gu.se
Hansen, Andreas Skriver Forskare 031-786 1391 andreas.hansen@geography.gu.se
Haugen, Katarina Universitetslektor 031-786 1387 katarina.haugen@gu.se
Head, Lesley Gästprofessor

Visar 1 - 50 av 108

Visar 1 - 10 av 187

2019

Barns naturkontakt i den segregerade staden
Mattias Sandberg
Utomhuspedagogik. Lärmiljö, närmiljö och det utvidgade klassrummet, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Absent Friends? Smartphones, Mediated Presence, and the Recoupling of Online Social Contact in Everyday Life
Eva Thulin, Bertil Vilhelmson, Tim Schwanen
Annals of the American Association of Geographers, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kolonialism, kapital och ekonomisk utveckling
Klas Rönnbäck, Oskar Broberg
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

The wealth of the Swedish peasant farmer class (1750–1900): Composition and distribution
Erik Bengtsson, Patrick Svensson
Rural History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lone Inventors and Technological Novelty
Daniel Ljungberg
The Annual Meeting of Academy of Management, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

BUILDING REGIONAL INNOVATION CAPACITY: LINKING KNOWLEDGE-INTENSIVE INNOVATIVE ENTREPRENEURSHIP AND INNOVATION GOVERNANCE
Olof Zaring, Stefan Szücs, Maureen McKelvey
International Journal of Entrepreneurship and Small Business, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The influential factors in crowdfunding success for social entrepreneurs
Evangelos Bourelos
Coolcrowd annual meeting , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 187

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-05-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?