Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avdelningen för kulturgeografi

Del av Institutionen för ekonomi och samhälle vid Handelshögskolan

Avdelningen för kulturgeografi
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 1398

Om enheten

Fler kontaktuppgifter

Vice-prefekt
Anders Larsson
Tel: 031-786 1417
anders.larsson@geography.gu.se

Ämneskoordinator, grundutbildning
Jonas Lindberg
Tel: 031-786 4458
jonas.lindberg@geography.gu.se

Studierektor, forskarutbildning
Eva Thulin
Tel: 031-786 4681
eva.thulin@geography.gu.se 

Studieadministration och studievägledning
Tanja Feltsen
Tel: 031-786 1407
svl.es@handels.gu.se

Senaste publikationer

Depoliticisation and dissensus in the global partnership for education: Rethinking the post-political condition
Beniamin Knutsson, Jonas Lindberg
Journal of International Relations and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Migration across developed countries: German immigrants in Sweden and the US
Y. Haberfeld, D. P. Birgier, Christer Lundh, Erik Elldér
International Migration, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

All-ecology – Hägerstrand’s thinking about human-environment interactions
Marie Stenseke
Landscape Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Replicating projects for comparative research: Mistra Urban Futures’ experiences with comparative work on knowledge exchange, food and transport
Warren Smit, Elma Durakovic, Rike Sitas, Magnus Johansson, Gareth Haysom et al.
Simon, D., Palmer, H. and Riise, J. (eds.), "Comparative urban research from theory to practice: Co-production for sustainability", Bristol, Policy Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

A model for co-production of knowledge: Creating a Research Forum
Mirek Dymitrow, Karin Ingelhag
Hemström, K., Simon, D., Palmer, H., Perry, B. and Polk, M. (eds.), "Knowledge co-production: A practical guide based on joint experiences", Rugby, UK, Practical Action, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Begrepp som skadar: Exempel från inre periferier i Polen, Nordmakedonien och Sverige
Mirek Dymitrow
Ymer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anatomy of a 21st-century sustainability project: The untold stories
Mirek Dymitrow, Karin Ingelhag
Gothenburg, Mistra Urban Futures, Samlingsverk 2020
Samlingsverk

Personer

Visar 1 - 33 av 33

Namn Titel Telefon E-post
Biddulph, Robin Forskare 031-786 1397 robin.biddulph@geography.gu.se
Capitao Patrao, Charlotta Doktorand charlotta.capitao.patrao@geography.gu.se
Curtis, Carey Professor, gäst carey.curtis@gu.se
Dessie, Elizabeth Doktorand 031-786 5580 elizabeth.dessie@gu.se
Dymitrow, Mirek Gästforskare 031-786 1384 mirek.dymitrow@geography.gu.se
Elldér, Erik Universitetslektor, biträdande 031-786 1386 erik.ellder@geography.gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Falkensjö, Sara Doktorand 031-786 3406 sara.falkensjo@geography.gu.se
Gil Solá, Ana Universitetslektor, biträdande 031-786 4457 ana.gilsola@geography.gu.se
Hansen, Andreas Skriver Forskare 031-786 1391 andreas.hansen@geography.gu.se
Head, Lesley Professor, Gäst
Kotze, Shelley Doktorand shelley.kotze@gu.se
Krantz, Lasse Gästforskare lasse.krantz@gu.se
Lagrell, Ellen Doktorand ellen.lagrell@geography.gu.se
Larsson, Anders Universitetslektor 031-786 1417 anders.larsson@geography.gu.se
Lindberg, Jonas Universitetslektor 031-786 4458 jonas.lindberg@geography.gu.se
Moen, Olof Gästforskare olof.moen@gu.se
Muyombano, Emmanuel Doktorand emmanuel.muyombano@gmail.com
Neves, José Lourenco Doktorand jose.lourenco.neves@geography.gu.se
Nilsson Lindström, Kristina Universitetsadjunkt 031-786 4682 kristina.lindstrom@handels.gu.se
Nordström, Lars Professor emeritus lars.nordstrom@geography.gu.se
Olsson, Jerry Universitetslektor 031-786 4679 jerry.olsson@geography.gu.se
Rathod, Apoorva Doktorand 031-786 1421 apoorva.rathod@gu.se
Ring, Mikael Universitetslektor 031-786 3085 mikael.ring@geography.gu.se
Rosell, Staffan Gästforskare staffanrosell@yahoo.com
Sandberg, Mattias Universitetslektor 031-786 3316 mattias.sandberg@geography.gu.se
Scheyvens, Regina Professor, Gäst regina.scheyvens@gu.se
Schwanen, Tim Professor, Gäst tim.schwanen@ouce.ox.ac.uk
Stenseke, Marie Professor, Kulturlandskap, landskapsvärden, lokalt deltagande, bevarandeplanering, friluftsliv, fysi... 031-786 1389 marie.stenseke@geography.gu.se
Thelin, Mikael Universitetslektor mikael.thelin@gu.se
Thulin, Eva Universitetslektor 031-786 4681 eva.thulin@geography.gu.se
Vafeiadis, Evangelos Doktorand evangelos.vafeiadis@gu.se
Vilhelmson, Bertil Seniorforskare 031-786 1413 bertil.vilhelmson@geography.gu.se

Visar 1 - 33 av 33

Visar 1 - 10 av 377

2020

Depoliticisation and dissensus in the global partnership for education: Rethinking the post-political condition
Beniamin Knutsson, Jonas Lindberg
Journal of International Relations and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Migration across developed countries: German immigrants in Sweden and the US
Y. Haberfeld, D. P. Birgier, Christer Lundh, Erik Elldér
International Migration, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

All-ecology – Hägerstrand’s thinking about human-environment interactions
Marie Stenseke
Landscape Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Replicating projects for comparative research: Mistra Urban Futures’ experiences with comparative work on knowledge exchange, food and transport
Warren Smit, Elma Durakovic, Rike Sitas, Magnus Johansson, Gareth Haysom et al.
Simon, D., Palmer, H. and Riise, J. (eds.), "Comparative urban research from theory to practice: Co-production for sustainability", Bristol, Policy Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

A model for co-production of knowledge: Creating a Research Forum
Mirek Dymitrow, Karin Ingelhag
Hemström, K., Simon, D., Palmer, H., Perry, B. and Polk, M. (eds.), "Knowledge co-production: A practical guide based on joint experiences", Rugby, UK, Practical Action, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Begrepp som skadar: Exempel från inre periferier i Polen, Nordmakedonien och Sverige
Mirek Dymitrow
Ymer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anatomy of a 21st-century sustainability project: The untold stories
Mirek Dymitrow, Karin Ingelhag
Gothenburg, Mistra Urban Futures, Samlingsverk 2020
Samlingsverk

Visar 1 - 10 av 377

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2017-08-14
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?