Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avdelningen för kulturgeografi

Del av Institutionen för ekonomi och samhälle vid Handelshögskolan

Avdelningen för kulturgeografi
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 1398

Om enheten

Fler kontaktuppgifter

Vice-prefekt
Anders Larsson
Tel: 031-786 1417
anders.larsson@geography.gu.se

Ämneskoordinator, grundutbildning
Jonas Lindberg
Tel: 031-786 4458
jonas.lindberg@geography.gu.se

Studierektor, forskarutbildning
Eva Thulin
Tel: 031-786 4681
eva.thulin@geography.gu.se 

Studieadministration och studievägledning
Tanja Feltsen
Tel: 031-786 1407
svl.es@handels.gu.se

Senaste publikationer

Crop Production, Gender Roles and the Use of Mobile Phones and Radios for Agricultural Information by Farmers in Apac District, Northern Uganda
D. M. Mpiima, H. Manyrie, C. Kabonesa, Margareta Espling
Open Journal of Social Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Atavism, layering and subversion: Understanding great social challenges of today through the lens of cultural contingents
Mirek Dymitrow, Rene Brauer, Slobodan Arsovski, Jadwiga Biegańska
Geographical Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The concept of ‘rural’ as a psychosocial process: From concept attainment to concept unlearning
Mirek Dymitrow
Quaestiones Geographicae, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

All-ekologi: Om interaktionen människa-natur i Hägerstrands texter 
Marie Stenseke
Tidsgeografidagarna 9-10 maj 2019, Göteborg, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Bringing the human factor in biodiversity on the agenda
Marie Stenseke
The 5th iDiv Annual Conference, 29 - 30 August 2019 in Leipzig., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kris i naturen – vår existens är sårbar
Marie Stenseke, C Lindbladh, Lars Gamfeldt, m fl
Svenska Dagbladet, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Offra inte Sveriges betesmarker
Regina Lindborg, J Bengtsson, S Cousins, O Eriksson, Marie Stenseke et al.
Svenska Dagbladet, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Strandskyddet måste ändras för att behålla sin legitimitet
L Emmelin, P Fredman, K Sandell, Marie Stenseke
Dagens Nyheter, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Transboundary research collaborations: An evaluation against 11 principles of transboundary research
Shelley Kotze, Mirek Dymitrow
MiReKoc – 15th Anniversary Conference on Migration and Development in the ‘Global South’: “Research Challenges and Implications”, Migration Research Center at Koç University, 24–25 October 2019, Istanbul, Turkey, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 33 av 33

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Oskar Amanuens oskar.abrahamsson@gu.se
Biddulph, Robin Forskare 031-786 1397 robin.biddulph@geography.gu.se
Capitao Patrao, Charlotta Doktorand charlotta.capitao.patrao@geography.gu.se
Curtis, Carey Professor, gäst carey.curtis@gu.se
Dessie, Elizabeth Doktorand 031-786 5580 elizabeth.dessie@gu.se
Dymitrow, Mirek Gästforskare 031-786 1384 mirek.dymitrow@geography.gu.se
Elldér, Erik Universitetslektor, biträdande 031-786 1386 erik.ellder@geography.gu.se
Espling, Margareta Universitetslektor 031-786 1403 margareta.espling@geography.gu.se
Falkensjö, Sara Doktorand 031-786 3406 sara.falkensjo@geography.gu.se
Gil Solá, Ana Universitetslektor, biträdande ana.gilsola@geography.gu.se
Hansen, Andreas Skriver Forskare 031-786 1391 andreas.hansen@geography.gu.se
Haugen, Katarina Universitetslektor 031-786 1387 katarina.haugen@gu.se
Head, Lesley Gästprofessor
Krantz, Lasse Gästforskare lasse.krantz@gu.se
Lagrell, Ellen Doktorand ellen.lagrell@geography.gu.se
Larsson, Anders Universitetslektor 031-786 1417 anders.larsson@geography.gu.se
Lindberg, Jonas Universitetslektor 031-786 4458 jonas.lindberg@geography.gu.se
Moen, Olof Gästforskare olof.moen@gu.se
Muyombano, Emmanuel Doktorand emmanuel.muyombano@gmail.com
Neves, José Lourenco Doktorand jose.lourenco.neves@geography.gu.se
Nilsson Lindström, Kristina Universitetsadjunkt 031-786 4682 kristina.lindstrom@handels.gu.se
Nilsson Lindström, Kristina Forskare kristina.lindstrom@handels.gu.se
Nordström, Lars Professor emeritus lars.nordstrom@geography.gu.se
Olsson, Jerry Universitetslektor 031-786 4679 jerry.olsson@geography.gu.se
Rathod, Apoorva Doktorand 031-786 1421 apoorva.rathod@gu.se
Ring, Mikael Universitetslektor 031-786 3085 mikael.ring@geography.gu.se
Rosell, Staffan Gästforskare staffanrosell@yahoo.com
Sandberg, Mattias Universitetslektor 031-786 3316 mattias.sandberg@geography.gu.se
Scheyvens, Regina Gästprofessor regina.scheyvens@gu.se
Schwanen, Tim Gästprofessor tim.schwanen@ouce.ox.ac.uk
Stenseke, Marie Professor, Kulturlandskap, landskapsvärden, lokalt deltagande, bevarandeplanering, friluftsliv, fysi... 031-786 1389 marie.stenseke@geography.gu.se
Thulin, Eva Universitetslektor 031-786 4681 eva.thulin@geography.gu.se
Vilhelmson, Bertil Seniorforskare 031-786 1413 bertil.vilhelmson@geography.gu.se

Visar 1 - 33 av 33

Visar 1 - 10 av 349

2019

Crop Production, Gender Roles and the Use of Mobile Phones and Radios for Agricultural Information by Farmers in Apac District, Northern Uganda
D. M. Mpiima, H. Manyrie, C. Kabonesa, Margareta Espling
Open Journal of Social Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Atavism, layering and subversion: Understanding great social challenges of today through the lens of cultural contingents
Mirek Dymitrow, Rene Brauer, Slobodan Arsovski, Jadwiga Biegańska
Geographical Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The concept of ‘rural’ as a psychosocial process: From concept attainment to concept unlearning
Mirek Dymitrow
Quaestiones Geographicae, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

All-ekologi: Om interaktionen människa-natur i Hägerstrands texter 
Marie Stenseke
Tidsgeografidagarna 9-10 maj 2019, Göteborg, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Bringing the human factor in biodiversity on the agenda
Marie Stenseke
The 5th iDiv Annual Conference, 29 - 30 August 2019 in Leipzig., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kris i naturen – vår existens är sårbar
Marie Stenseke, C Lindbladh, Lars Gamfeldt, m fl
Svenska Dagbladet, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Offra inte Sveriges betesmarker
Regina Lindborg, J Bengtsson, S Cousins, O Eriksson, Marie Stenseke et al.
Svenska Dagbladet, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Strandskyddet måste ändras för att behålla sin legitimitet
L Emmelin, P Fredman, K Sandell, Marie Stenseke
Dagens Nyheter, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Transboundary research collaborations: An evaluation against 11 principles of transboundary research
Shelley Kotze, Mirek Dymitrow
MiReKoc – 15th Anniversary Conference on Migration and Development in the ‘Global South’: “Research Challenges and Implications”, Migration Research Center at Koç University, 24–25 October 2019, Istanbul, Turkey, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 349

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2017-08-14
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?