Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avdelningen för ekonomisk historia

Del av Institutionen för ekonomi och samhälle vid Handelshögskolan

Avdelningen för ekonomisk historia
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg


Om enheten

Vice-prefekt
Susanna Fellman
Tel: 031-786 6548
susanna.fellman@econhist.gu.se

Ämneskoordinator, grundutbildning
Åke Kihlström
Tel: 031-786 4738
ake.kihlstrom@econhist.gu.se

Forskarutbildningsansvarig
Klas Rönnbäck
Tel: 031-786 4520
klas.ronnback@econhist.gu.se

Studievägledning
Tanja Feltsen
Tel: 031-786 1407
svl.es@handels.gu.se

Senaste publikationer

Indirect taxes as a way of financing the welfare state
Svante Prado
Historisk Tidskrift, Recension 2020
Recension

Labour and the ‘law of one price’: regional wage convergence of farm workers in Sweden, 1757–1980
Svante Prado, Christer Lundh, Kristoffer Collin, Kerstin Enflo
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The business of barter on the pre-colonial Gold Coast
Klas Rönnbäck
Economic History of Developing Regions, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Financial effects in historic consumption and investment functions
Erik Bengtsson, Engelbert Stockhammer
International Review of Applied Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Arbetskraftsbrist och migration: intressekonflikter under de "Gyllene åren"
Joacim Waara
Med öppna armar? Om integration och invandringen till Sverige 1945-1970. Daniel Rauhut, Lovisa Broström (red.), Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Seasonal variation of hours worked in home-based industrial production: Evidence from Sweden 1912
Malin Nilsson
Economic and Industrial Democracy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Power, Archives and the Making of Rhetorical Organizational Histories: A stakeholder perspective
Andrew Popp, Susanna Fellman
Organization Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 41 av 41

Namn Titel Telefon E-post
Albinsson, Staffan Gästforskare staffan.albinsson@gu.se
Aldman, Lili-Anné Forskare
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Birgier, Debora Gästforskare debora.birgier@econhist.gu.se
Boberg, Jens Doktorand jens.boberg@gu.se
Boberg, Jens Forskningsbiträde jens.boberg@gu.se
Bohlin, Jan Gästforskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Dahlström, Malin Forskare
de Gregorio, Enrique Forskningsbiträde enrique.de.gregorio@gu.se
Emilsson, Erik Örjan Gästforskare orjan.emilsson@gu.se
Engblom, Lars-Åke Gästforskare lars-ake.engblom@gu.se
Fellman, Susanna Professor 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Galli, Stefania Forskare stefania.galli@gu.se
Galli, Stefania Universitetslektor stefania.galli@gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Gästforskare, Doktor 031-786 4852 jesper.hamark@econhist.gu.se
Heikkuri, Suvi Doktorand suvi.heikkuri@gu.se
Högforsen, Jenny Doktorand 031-786 4443 jenny.hogforsen@gu.se
Ighe, Ann Universitetslektor 031-786 4743 ann.ighe@econhist.gu.se
Jonsson, Sverker Professor emeritus
Karlsson, Birgit Professor emerita 031-786 4741 birgit.karlsson@econhist.gu.se
Kihlström, Åke Universitetsadjunkt 031-786 4738 ake.kihlstrom@econhist.gu.se
Krusell, Mathias Doktorand mathias.krusell@gu.se
Lapidus, John Gästforskare john.lapidus@econhist.gu.se
Larsson, Göran Forskningsbiträde goran.larsson.2@gu.se
Lundh, Christer Seniorforskare 031-786 4730 christer.lundh@econhist.gu.se
Ngoma, Kondwani Happy Doktorand kondwani.ngoma@gu.se
Olsson, Ulf Professor emeritus 031-786 4749
Prado, Svante Forskare 031-786 4748 svante.prado@econhist.gu.se
Rantanen, Martti Gästforskare 031-786 4740 martti.rantanen@econhist.gu.se
Rönnbäck, Klas Professor 031-786 4520 klas.ronnback@econhist.gu.se
Theodoridis, Dimitrios Forskare dimitrios.theodoridis@gu.se
Theodoridis, Dimitrios Universitetslektor dimitrios.theodoridis@gu.se
Uppenberg, Carolina Gästforskare 031-786 6338 carolina.uppenberg@econhist.gu.se
Öberg, Stefan Forskare 031-786 4736 stefan.oberg@econhist.gu.se

Visar 1 - 41 av 41

Visar 81 - 90 av 380

2018

Scandinavia in the Atlantic World
Klas Rönnbäck
Oxford Research Encyclopedia of Latin American History, Oxford University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The Speed of Early Modern Shipping in the Baltic – a Tentative Exploration using STRO
Klas Rönnbäck
Jan Willem Veluwenkamp and Werner Scheltjens (eds.), Early Modern Shipping and Trade: Novel Approaches Using Sound Toll Registers Online, Leiden, Brill, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Management as a profession: The Historian's Perspective
Susanna Fellman
Professionalizing Leadership: Debating Education, Certification and Practice. Ed by A. Örtenblad, Cham, Springer International Publishing; Imprint: Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

All that glitters is not gold: The return on British investments in South Africa, 1869-1969
Klas Rönnbäck, Oskar Broberg
Journal for Studies in Economics and Econometrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

African agricultural productivity and the transatlantic slave trade: evidence from Senegambia in the nineteenth century
Klas Rönnbäck, Dimitrios Theodoridis
XVIII World Economic History Conference, Boston, USA, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Factor endowments, ghost acreages and international trade networks: a study of land embodied in Baltic trade, 1750-1850
Dimitrios Theodoridis, Klas Rönnbäck, Werner Scheltjens
XVIII World Economic History Conference, Boston, USA, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The economic importance of the slave plantation complex to the British economy in the eighteenth century: a value-added approach
Klas Rönnbäck
XVIII World Economic History Conference, Boston, USA, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 81 - 90 av 380

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-02-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?