Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Avdelningen för ekonomisk historia

Del av Institutionen för ekonomi och samhälle vid Handelshögskolan

Avdelningen för ekonomisk historia
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg


Om enheten

Vice-prefekt
Susanna Fellman
Tel: 031-786 6548
susanna.fellman@econhist.gu.se

Ämneskoordinator, grundutbildning
Åke Kihlström
Tel: 031-786 4738
ake.kihlstrom@econhist.gu.se

Forskarutbildningsansvarig
Klas Rönnbäck
Tel: 031-786 4520
klas.ronnback@econhist.gu.se

Studievägledning
Tanja Feltsen
Tel: 031-786 1407
svl.es@handels.gu.se

Senaste publikationer

Dansk-svenskt samarbete inom kalkstens- och cementindustrin. 1880-tal till 1970-tal.
Malin Dahlström
Fabrik og Bolig, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Two cartel regimes. Swedish paper cartels and the EEC in the 1970s
Birgit Karlsson
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The foundations of cooperation: building cartels in the Nordic cement industry and beyond, 1890–1947
Malin Dahlström
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fattiges Vänner 1819-2019, kapitel 1
Birgit Karlsson, Martin Fritz, Ingvar Dahlberg
ISSN 0283-4855, Göteborg, Riksarkivet Landsarkivet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Kolonialism, kapital och ekonomisk utveckling
Klas Rönnbäck, Oskar Broberg
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Exploring regional wage dispersion in Swedish manufacturing, 1860–2009
Kristoffer Collin, Christer Lundh, Svante Prado
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unequal poverty and equal industrialisation: Finnish wealth, 1750-1900
Erik Bengtsson, A. Missiaia, I. Nummela, M. Olsson
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gateway of Gothenburg
Per Hallén
The Urban Logistic Network Cities, Transport and Distribution in Europe from the Middle Ages to Modern Times , Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 39 av 39

Namn Titel Telefon E-post
Albinsson, Staffan Gästforskare staffan.albinsson@gu.se
Aldman, Lili-Anné Forskare
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Birgier, Debora Gästforskare debora.birgier@econhist.gu.se
Boberg, Jens Doktorand jens.boberg@gu.se
Bohlin, Jan Gästforskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Dahlström, Malin Forskare
de Gregorio, Enrique Forskningsbiträde enrique.de.gregorio@gu.se
Emilsson, Erik Örjan Gästforskare orjan.emilsson@gu.se
Engblom, Lars-Åke Gästforskare lars-ake.engblom@gu.se
Fellman, Susanna Professor 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Galli, Stefania Forskare stefania.galli@gu.se
Galli, Stefania Universitetslektor stefania.galli@gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Gästforskare, Doktor 031-786 4852 jesper.hamark@econhist.gu.se
Heikkuri, Suvi Doktorand suvi.heikkuri@gu.se
Högforsen, Jenny Doktorand 031-786 4443 jenny.hogforsen@gu.se
Ighe, Ann Universitetslektor 031-786 4743 ann.ighe@econhist.gu.se
Jonsson, Sverker Professor emeritus
Karlsson, Birgit Professor emerita 031-786 4741 birgit.karlsson@econhist.gu.se
Kihlström, Åke Universitetsadjunkt 031-786 4738 ake.kihlstrom@econhist.gu.se
Krusell, Mathias Doktorand mathias.krusell@gu.se
Lapidus, John Gästforskare john.lapidus@econhist.gu.se
Lundh, Christer Seniorforskare 031-786 4730 christer.lundh@econhist.gu.se
Ngoma, Kondwani Happy Doktorand kondwani.happy.ngoma.2@gu.se
Olsson, Ulf Professor emeritus 031-786 4749
Prado, Svante Forskare 031-786 4748 svante.prado@econhist.gu.se
Rantanen, Martti Gästforskare 031-786 4740 martti.rantanen@econhist.gu.se
Rönnbäck, Klas Professor 031-786 4520 klas.ronnback@econhist.gu.se
Theodoridis, Dimitrios Forskare dimitrios.theodoridis@gu.se
Theodoridis, Dimitrios Universitetslektor dimitrios.theodoridis@gu.se
Uppenberg, Carolina Gästforskare 031-786 6338 carolina.uppenberg@econhist.gu.se
Öberg, Stefan Forskare 031-786 4736 stefan.oberg@econhist.gu.se

Visar 1 - 39 av 39

Visar 1 - 10 av 375

2020

2019

Marriage patterns in a black Utopia: Evidence from early nineteenth-century colonial Sierra Leone
Stefania Galli
The History of the Family, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dansk-svenskt samarbete inom kalkstens- och cementindustrin. 1880-tal till 1970-tal.
Malin Dahlström
Fabrik og Bolig, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Two cartel regimes. Swedish paper cartels and the EEC in the 1970s
Birgit Karlsson
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The foundations of cooperation: building cartels in the Nordic cement industry and beyond, 1890–1947
Malin Dahlström
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fattiges Vänner 1819-2019, kapitel 1
Birgit Karlsson, Martin Fritz, Ingvar Dahlberg
ISSN 0283-4855, Göteborg, Riksarkivet Landsarkivet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Kolonialism, kapital och ekonomisk utveckling
Klas Rönnbäck, Oskar Broberg
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Exploring regional wage dispersion in Swedish manufacturing, 1860–2009
Kristoffer Collin, Christer Lundh, Svante Prado
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unequal poverty and equal industrialisation: Finnish wealth, 1750-1900
Erik Bengtsson, A. Missiaia, I. Nummela, M. Olsson
Scandinavian Economic History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 375

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-02-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?