Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avdelningen för ekonomisk historia

Del av Institutionen för ekonomi och samhälle vid Handelshögskolan

Avdelningen för ekonomisk historia
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 4739

Viceprefekt: Staffan Graner

Senaste publikationer

Vad vet vi om integrationen av utrikes födda?
Joacim Waara
Samordningsförbundet Insjöriket, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Privata vårdföretag har skapat en tudelad välfärd
John Lapidus
Göteborgs-Posten, Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Sjuk resa mellan vapen och vård
John Lapidus
Dagens Arena, 6 Oktober 2017., Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Korruptiva tendenser i en privatiserad välfärd?
John Lapidus
Vägen till korruption. 23 September 2017, Uppsala. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Tredje vägens politik
John Lapidus
Nationalencyklopedin, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Immigrant integration programs in European cities from the mid 1940s to the 1970s. A comparative case study
Joacim Waara, Brian Shaev
2nd Sound for Seniors Work-shop. Uppsala: 22-23 august, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 34 av 34

Namn Titel Telefon E-post
Birgier, Debora Doktorand debora.birgier@econhist.gu.se
Galli, Stefania Doktorand stefania.galli@gu.se
Högforsen, Jenny Doktorand 031-786 4443 jenny.hogforsen@gu.se
Naastad Ström, Knut Ola Doktorand knut.ola.naastad.strom@gu.se
Theodoridis, Dimitrios Doktorand 031-786 6338 dimitrios.theodoridis@gu.se
Uppenberg, Carolina Doktorand 031-786 6338 carolina.uppenberg@econhist.gu.se
Bengtsson, Erik Forskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Bohlin, Jan Forskare jan.bohlin@econhist.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Forskare jesper.hamark@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Forskare, Doktor 031-786 4374 jesper.hamark@econhist.gu.se
Lapidus, John Forskare john.lapidus@econhist.gu.se
Nilsson, Malin Forskare 031-786 4735 malin.nilsson@econhist.gu.se
Prado, Svante Forskare 031-786 4748 svante.prado@econhist.gu.se
Öberg, Stefan Forskare 031-786 4736 stefan.oberg@econhist.gu.se
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Dahlström, Malin Gästforskare 031-786 4852 malin.dahlstrom@gu.se
Waara, Joacim Gästforskare 031-786 4640 joacim.waara@econhist.gu.se
Pedersen, Sune Bechmann Postdoktor sune.bechmann.pedersen@gu.se
Fellman, Susanna Professor 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Karlsson, Birgit Professor, Docent 031-786 4741 birgit.karlsson@econhist.gu.se
Lundh, Christer Professor 031-786 4730 christer.lundh@econhist.gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus 031-786 4749 carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Jonsson, Sverker Professor emeritus 031-786 4749 sverker.jonsson@econhist.gu.se
Olsson, Ulf Professor emeritus 031-786 4749 ulf.olsson@gu.se
Kihlström, Åke Universitetsadjunkt 031-786 4738 ake.kihlstrom@econhist.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Ighe, Ann Universitetslektor 031-786 4743 ann.ighe@econhist.gu.se
Rantanen, Martti Universitetslektor, Studierektor 031-786 4740 martti.rantanen@econhist.gu.se
Rönnbäck, Klas Universitetslektor 031-786 4520 klas.ronnback@econhist.gu.se

Visar 1 - 34 av 34

Visar 1 - 10 av 264

2017

Vad vet vi om integrationen av utrikes födda?
Joacim Waara
Samordningsförbundet Insjöriket, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Privata vårdföretag har skapat en tudelad välfärd
John Lapidus
Göteborgs-Posten, Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Sjuk resa mellan vapen och vård
John Lapidus
Dagens Arena, 6 Oktober 2017., Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Korruptiva tendenser i en privatiserad välfärd?
John Lapidus
Vägen till korruption. 23 September 2017, Uppsala. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Tredje vägens politik
John Lapidus
Nationalencyklopedin, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Immigrant integration programs in European cities from the mid 1940s to the 1970s. A comparative case study
Joacim Waara, Brian Shaev
2nd Sound for Seniors Work-shop. Uppsala: 22-23 august, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 264

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-02-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?