Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avdelningen för ekonomisk historia

Del av Institutionen för ekonomi och samhälle vid Handelshögskolan

Avdelningen för ekonomisk historia
Box 625
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 4739

Viceprefekt: Staffan Graner

Senaste publikationer

Immigrant integration programs in European cities from the mid 1940s to the 1970s. A comparative case study
Joacim Waara, Brian Shaev
2nd Sound for Seniors Work-shop. Uppsala: 22-23 august, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Göteborg ur ett näringslivsperspektiv - Dåtid, nutid och framtid
Joacim Waara
Kunskap Göteborg, 11 maj 2017 Göteborg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The challenge of studying inflation in pre-colonial Africa
Klas Rönnbäck
History in Africa - A Journal of Method, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Conflict or Cross-Class Alliance? New Perspectives on the Swedish Model in the Labor Market from the 1930s to the 1970s
Joacim Waara
Essays in Economic and Business History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regional Variation and Convergence of Height and Living Conditions in Sweden During the Twentieth Century
Stefan Öberg, Kristoffer Collin
Essays in Economic & Business History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 31 av 31

Namn Titel Telefon E-post
Birgier, Debora Doktorand debora.birgier@econhist.gu.se
Galli, Stefania Doktorand stefania.galli@gu.se
Högforsen, Jenny Doktorand 031-786 4443 jenny.hogforsen@gu.se
Naastad Ström, Knut Ola Doktorand knut.ola.naastad.strom@gu.se
Theodoridis, Dimitrios Doktorand 031-786 6338 dimitrios.theodoridis@gu.se
Uppenberg, Carolina Doktorand 031-786 6338 carolina.uppenberg@econhist.gu.se
Collin, Kristoffer Forskare kristoffer.collin@econhist.gu.se
Hamark, Jesper Forskare, Doktor 031-786 4374 jesper.hamark@econhist.gu.se
Lapidus, John Forskare 031-786 4093 john.lapidus@econhist.gu.se
Nilsson, Malin Forskare 031-786 4735 malin.nilsson@econhist.gu.se
Prado, Svante Forskare 031-786 4748 svante.prado@econhist.gu.se
Öberg, Stefan Forskare 031-786 4736 stefan.oberg@econhist.gu.se
Andersson, Magnus Gästforskare magnus.andersson@econhist.gu.se
Bengtsson, Erik Gästforskare erik.bengtsson@econhist.gu.se
Dahlström, Malin Gästforskare 031-786 4852 malin.dahlstrom@gu.se
Waara, Joacim Gästforskare 031-786 4640 joacim.waara@econhist.gu.se
Pedersen, Sune Bechmann Postdoktor sune.bechmann.pedersen@gu.se
Fellman, Susanna Professor 031-786 6548 susanna.fellman@econhist.gu.se
Karlsson, Birgit Professor, Docent 031-786 4741 birgit.karlsson@econhist.gu.se
Lundh, Christer Professor 031-786 4730 christer.lundh@econhist.gu.se
Fritz, Martin Professor emeritus 031-786 4749 martin.fritz@econhist.gu.se
Gadd, Carl-Johan Professor emeritus 031-786 4749 carl-johan.gadd@econhist.gu.se
Jonsson, Sverker Professor emeritus 031-786 4749 sverker.jonsson@econhist.gu.se
Olsson, Ulf Professor emeritus 031-786 4749 ulf.olsson@gu.se
Kihlström, Åke Universitetsadj 031-786 4738 ake.kihlstrom@econhist.gu.se
Broberg, Oskar Universitetslektor, Docent 031-786 4240 oskar.broberg@econhist.gu.se
Graner, Staffan Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4745 staffan.graner@econhist.gu.se
Hallén, Per Universitetslektor 031-786 4747 per.hallen@econhist.gu.se
Ighe, Ann Universitetslektor 031-786 4743 ann.ighe@econhist.gu.se
Rantanen, Martti Universitetslektor, Studierektor 031-786 4740 martti.rantanen@econhist.gu.se
Rönnbäck, Klas Universitetslektor 031-786 4520 klas.ronnback@econhist.gu.se

Visar 1 - 31 av 31

Visar 1 - 10 av 257

2017

Immigrant integration programs in European cities from the mid 1940s to the 1970s. A comparative case study
Joacim Waara, Brian Shaev
2nd Sound for Seniors Work-shop. Uppsala: 22-23 august, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Göteborg ur ett näringslivsperspektiv - Dåtid, nutid och framtid
Joacim Waara
Kunskap Göteborg, 11 maj 2017 Göteborg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The challenge of studying inflation in pre-colonial Africa
Klas Rönnbäck
History in Africa - A Journal of Method, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Conflict or Cross-Class Alliance? New Perspectives on the Swedish Model in the Labor Market from the 1930s to the 1970s
Joacim Waara
Essays in Economic and Business History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regional Variation and Convergence of Height and Living Conditions in Sweden During the Twentieth Century
Stefan Öberg, Kristoffer Collin
Essays in Economic & Business History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 257

Sidansvarig: Kajsa Folmeus Strandberg|Sidan uppdaterades: 2016-02-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?